Jak rozpoznać projekt domu taniego w budowie?

wpis w: Architektura | 0

Niechęć do kredytów, a jeszcze bardziej do ponoszenia wysokich kosztów utrzymania domu sprawia, że dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio projekty domów tanich w budowie.

Kiedy zamawia się wykonanie projektu w biurze architektonicznym, można zaakcentować, że dom ma być tani w budowie, i w jakiej kwocie powinna zamknąć się cała inwestycja. Jednak większość osób planujących postawienie swojego domu kupuje gotowy projekt domu mieszkalnego. Można zorientować się, czy dom będzie tańszy czy droższy w budowie, kiedy wiadomo, na jakie elementy architektoniczne zwrócić uwagę. Ogólna zasada jest taka, że im dom jest prostszy, tym tańszy w budowie. Prosta konstrukcja, zwykły prostopadłościan być może nie zrobi wrażenia na otoczeniu, ale będzie nie tylko tani w budowie, ale i później w utrzymaniu. Jeśli się to weźmie pod uwagę, bez trudu przyjdzie zrezygnować z „pałacyku”. Koszt wybudowania domu jest tym większy, im więcej jest elementów urozmaicających bryłę. Wielospadowy dach, balkony, wykusze okienne, lukarny, kolumny, okna o nietypowych kształtach – to wszystko zwiększa koszt wybudowania domu i to mocno, więc warto się zastanowić, czy takie uatrakcyjnienia są konieczne. Koszt budowy zwiększa się także znacznie, jeśli przewiduje się piwnicę oraz garaż przy domu. Korzystniej jest zamiast piwnicy, postawić pomieszczenie gospodarcze na poziomie parteru, a garaż postawić wolnostojący.

Najtańszy dom to prosta bryła z jednospadowym dachem, ale też nie ma co przesadzać szukając oszczędności. Nie każdy element dodatkowy znacznie podwyższy koszt, a dom musi się przecież podobać. Najlepiej znaleźć jakiś kompromis, unikać zbytecznych udziwnień, a wybrać to, co jest ważne. Z balkonów na górnych kondygnacjach warto zrezygnować, ale już taras na poziomie gruntu nie jest taki drogi w postawieniu, a posiadanie go znacznie zwiększa poczucie komfortu. Można także zdecydować się na dach dwuspadowy. To trochę droższa inwestycja niż jednospadowy, ale dużo tańsza niż wielospadowy, ponadto przy takim dachu jest zwykle możliwość zaadaptowania w razie potrzeby poddasza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + siedem =