Najlepszy projekt domu na emeryturę – jaki powinien być?

wpis w: Architektura | 0

Nie tylko młode małżeństwa planują budowę domu. Często zdarza się, że decyzja taka zapada w starszym wieku. Zbliżający się czas przejścia na emeryturę to dobry moment, aby pomyśleć o wyprowadzce z mieszkania i zacząć stawiać własny dom.

W starszym wieku szczególnie docenia się ciszę i spokój, a brak konieczności dojazdu do pracy sprawia, że można zbudować dla siebie dom nawet w znacznym oddaleniu od miasta. Wśród gotowych projektów nietrudno będzie znaleźć projekt domu dla starszego małżeństwa. W takiej sytuacji najlepszy byłby dom niewielki, a zainteresowanie mniejszymi projektami jest tak duże, że i projektów takich domów powstało sporo. Najpierw należy zastanowić się nad swoimi potrzebami. Sypialnia, większy pokój dzienny, kuchnia, łazienka, kotłownia oraz holl są niezbędne, ale może warto pomyśleć i o innych. Na pewno przyda się dodatkowa sypialnia dla dzieci albo wnuków, które przyjadą w odwiedziny. Jeden dodatkowy pokój to konieczność. Jeśli można sobie na to pozwolić, warto wybrać projekt domu, w którym znalazłoby się miejsce na jadalnię. Jeśli nie ma miejsca na osobne pomieszczenie, to salon powinien być większy. Dla kogoś, kto uwielbia robić przetwory przydałaby się, choćby niewielka, spiżarnia. Jeżeli planuje się pracę nad czymś albo zajęcie się swoim hobby na emeryturze, to konieczny może się okazać gabinet.

Pokojów nie musi być dużo, ale warto zadbać, by miały na tyle sporą przestrzeń, by odczuwać komfort przebywając w nich. Warto także zadbać o dobre nasłonecznienie salonu oraz jadalni. Warto zastanowić się też, jakie światło byłoby najlepsze do sypialni, czy np. od wschodu, czy od zachodu. Jeśli planuje się gabinet, to i w przypadku tego pomieszczenia trzeba zadbać o najlepsze nasłonecznienie. Kolejną kwestią, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, to koszty eksploatacji. To dlatego najlepiej zdecydować się na mniejszy dom. Dochody na emeryturze zwykle nie są zbyt wielkie, więc nie można pogarszać sobie komfortu życia dużymi kosztami utrzymania domu. Najlepiej, jeśli dom nie będzie miał więcej niż 120 m?, a może mieć nawet sporo poniżej tego i też będzie wygodny. Jeżeli chodzi o typ domu, to dla starszych osób najlepszy jest dom parterowy.

Wiadomo, że dla osoby starszej, będącej już na emeryturze projekt domu powinien zawierać przydatne dla niej rozwiązania – żadnych schodów i niewielka ilośc pokojów. Ale zastanówmy się, kto na starość buduje dom? Chyba robi to niewiele osób, w związku z czym należałoby pomyśleć o takich rozwiązaniach już za młodu, przy budowie domu jezcze hen hen przed emeryturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × cztery =