Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym – piękno w prostocie.

Niektórzy myślą, że styl minimalistyczny oznacza rezygnację z estetyzmu i postawienie na niezbyt przyjemne, chłodne rozwiązania. Prawdą jest, że nie każdego zachwyci pewna surowość minimalizmu, ale nie można zaprzeczyć, iż prostota oraz praktyczność pomysłów mogą nadać niezwykłą jakość naszemu mieszkaniu. Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym ma, niewątpliwie, wiele walorów i warto o nich pamiętać.

W ostatnich latach ten styl zdobywa coraz więcej zwolenników, którzy szczególnie sobie cenią kwestie wygody, komfortu, a przy tym funkcjonalności mieszkania. Minimalizm dąży do wyeliminowania zbędnych elementów wyposażenia oraz dekoracji, aby przestrzeń domowa charakteryzowała się ładem i harmonią. W takich pomieszczeniach nie tylko łatwiej utrzymać porządek, ale także można wypocząć. W codziennym zabieganiu, kiedy zewsząd atakują nas rozmaite bodźce, to wnętrze urządzone w stylu minimalistycznym daje oddech i uspokaja. To jest naprawdę wyjątkowa zaleta minimalizmu.

minimalizm we wnetrzu

Rezygnacja z ozdób i dekoracji, to jedno, ale oszczędność widać także w mocno ograniczonej kolorystyce. Dominuje biel, czerń i szarości, aczkolwiek mogą pojawić się żywsze barwy, jako pewna przeciwwaga. Trzeba jednak pamiętać, że czerwień, żółty albo głębokie pomarańcze zawsze będą jedynie dodatkiem, np. czerwony stół w pomieszczeniu czarno-białym przyciągnie wzrok i wytworzy aurę elegancji. Warto jeszcze podkreślić, że pojawiają się elementy dekoracyjne we wnętrzach minimalistycznych. Zdarzają się litografie, proste rzeźby bądź obrazy minimalistyczne, jednak w mocno ograniczonym zakresie.
Meble najczęściej występują w formie geometrycznych figur, przede wszystkim prostokąta, kwadratu i koła. Wykonane są zazwyczaj z surowego drewna z zaznaczonym rysunkiem słoi, a także plastiku, betonu lub stali. Muszą idealnie komponować się z charakterem danego pomieszczenia, a przede wszystkim być praktyczne.

Czy styl minimalistyczny może być estetyczny?

Owszem, kwestie stricte estetyczne są drugorzędne, ale nie oznacza to rezygnacji z dobrego smaku i swoistej elegancji. Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym szuka piękna w prostocie, a także harmonijnym uporządkowaniu wszelkich elementów wyposażenia. W efekcie mamy wyrafinowany obraz ładu, w którym wszystko jest perfekcyjnie dopasowane, a wnętrze wspaniale ociepla duża ilość światła.