Jak udanie współpracować z architektem wnętrz w Warszawie?

wpis w: Wnętrza w Warszawie | 0

Ceny mieszkań w Warszawie w ostatnich latach osiągnęły naprawdę niebotycznych stawek. Dziś średnio za metr kwadratowy na rynku pierwotnym będziemy musieli najwięcej w Polsce. Na cenę wpływa oczywiście szereg czynników, które mogą ją zwiększać lub obniżać, ale nie ma się co nastawiać na znaczące spadki. Jeśli chcemy mieszkać w dzielnicach położonych blisko centrum, musimy liczyć się właśnie z takimi kwotami. Jeśli już posiadamy nieruchomość w Warszawie albo chcemy zakupić mieszkanie, warto rozważyć skorzystanie z usług architekta wnętrz. Ułatwi to z pewnością sprzedaż lub wynajem danej nieruchomości. O czym pamiętać, kiedy decydujemy się na skorzystanie z usług eksperta?

warszawa architekt projekt wnętrza

Znajdź właściwego architekta wnętrz

W stolicy bez problemu znajdziemy specjalistów właściwie w każdej branży. Decydując się na zatrudnienie architekta wnętrz w Warszawie, powinniśmy zacząć od zapoznania się ze stronami internetowymi pracowni lub pojedynczych architektów. Najczęściej znajdziemy tam portfolio realizacji, a jeśli nie – zawsze możemy o nie poprosić. Zobaczymy dotychczasowe projekty, poczytajmy opinie w mediach społecznościowych. To pozwoli nam przekonać się, jakie podejście do aranżacji prezentuje konkretny człowiek. Dowiemy się, czy jego gusta są podobne do naszych. Już na podstawie zdjęć będziemy w stanie określić, czy efekty jego dotychczasowych prac są w naszej ocenie zadowalające czy też nie. Wybór odpowiedniego architekta ma kluczowe znaczenie dla całości współpracy. Warto poświęcić na to trochę czasu.

architekt wnętrz warszawa projekt domu

Prezentuj swoje pomysły

Decydując się na skorzystanie z usług architekta wnętrz w Warszawie, musimy być nastawieni na to, że będziemy współpracować z profesjonalistą. Powinniśmy mieć określoną wizję danego wnętrza albo jasno określone cele, które ma spełniać dany projekt. Inaczej podejdziemy do tematu, kiedy sami będziemy później mieszkać w danym wnętrzu, a inaczej, jeśli projekt przygotowujemy z myślą o wynajmowaniu lub sprzedaży. Trzeba zastanowić się nad tym, jakie elementy aranżacji są dla nas kluczowe, czy chcemy posiadać wnętrze w określonym stylu, czy stawiamy raczej na funkcjonalność i neutralny charakter projektu, by łatwiej znaleźć lokatorów. Decydując się na zatrudnienie specjalisty, powinniśmy posiadać przynajmniej zarys tego, czego oczekujemy. Da to podstawy do planowania projektu przez architekta.

Nastaw się na negocjacje

Solidna baza wiedzy i doświadczenia, jaką dysponuje wielu architektów wnętrz w Warszawie, to doskonały kapitał, który pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego projektu niezależnie od metrażu mieszkania i warunków, jakie stwarza przestrzeń. Musimy jednak wykazać się otwartością i skłonnością do negocjacji. Nie możemy wychodzić z pozycji klienta, który płaci za usługę i wszystko ma być zrobione zgodnie z tym, co zarządzimy. Trzeba być gotowym do ustępstw i otwartym na wszelkie sugestie specjalisty. Architekt wnętrz to osoba, która chce nam pomóc. Dzięki swojemu doświadczeniu pozwoli nam np. uniknąć błędów, które moglibyśmy sami popełnić na etapie projektu, a później, w codziennym funkcjonowaniu w danej przestrzeni, stałyby się one dla nas powodem do narzekań.

projekt domu z basenem architekt warszawa

Określ budżet

Udana współpraca z architektem wnętrz musi opierać się również na otwartości i umiejętnym zarządzaniu budżetem. Warto wcześniej zaplanować kwotę, jaką możemy przeznaczyć na aranżację pomieszczeń. Powinniśmy również ustalić priorytety i pozwolić specjaliście na własne sugestie co do rozwiązań, które można zastosować w projekcie. Być może pewne materiały czy meble uda nam się zamienić na inne, tańsze, lecz spełniające nasze oczekiwania co do całości wystroju. Pomyślmy również na rozłożeniu prac w czasie, na poszczególne etapy.

projekt domu w warszawie projektant i architekt

Współpraca ze specjalistą przy remoncie lub urządzeniu mieszkania czy biura może być nieocenioną pomocą. Pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, a po zakończeniu prac cieszyć się pięknym i wygodnym mieszkaniem. I choć za usługi architekta wnętrz w Warszawie zapewne przyjdzie zapłacić nam więcej niż w innych miastach Polski, taka inwestycja może w krótkim czasie zwrócić się z nawiązką.