Aranżacja wnętrz – meble ratanowe

wpis w: Meble | 0

Rattan pięknie wygląda zarówno w jadalni jak i w ogrodzie. Meble rattanowe, sprawdzają się w zasadzie w każdym pomieszczeniu, od kuchni po taras. Wykonane są całkowicie z surowców naturalnych. Nadają one elegancki wygląd zarówno urządzonym klasycznie wnętrzom, jak i pomieszczeniom zaaranżowanym nowocześnie. To niezwykłe i uniwersalne meble, które wspaniale komponują się ze szkłem, drewnem a nawet metalem.

Meble te, zdumiewają różnorodnością stylistyki kształtu i form. Mają nieprzemijający urok, ponieważ łączą w sobie klasyczność z wygodą, długowieczność i wytrzymałość z naturalna lekkością, jaką może dać jedynie naturalne tworzywo. Doskonale wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w różnym stylu, od wiktoriańskich obfitości, po współczesną prostotę.

Co to jest ratan?

Rośliną, z której wykonywane są te meble jest kalamus rotangowy. Występuje on naturalnie na terenie Indii i na Cejlonie. Materiałem do produkcji mebli są, odznaczające się niezwykłą elastycznością i sprężystością, pędy tych roślin, które mogą osiągać nawet trzy metry długości. Surowiec ten poddawany jest specjalnej obróbce, podczas której zostaje utwardzony, jednocześnie      nie tracąc nic ze swej plastyczności. Wysoka cena mebli ratanowych wynika stąd, że zazwyczaj są one wykorzystywane ręcznie

Podczas produkcji mebli, rattan może być łączony z innymi surowcami, naturalnymi, ale również ze szkłem lub metalem. Meble rattanowe występują zazwyczaj w kolorach naturalnych, ale mogą też być barwione. Wszystkie te cechy sprawiają, że meble te cenione są przez wytrawnych koneserów i zwolenników trendów ekologicznych w aranżacji wnętrz. Watro też podkreślić, że rattan   jest surowcem odnawialnym.Meble z rattanu w ogrodzie

Wciąż nie słabnie moda na ogrodowe zestawy mebli z rattanu. Nic dziwnego gdyż ratanowe meble przeznaczone do ogrodu wyglądają niezwykle stylowo i elegancko na tle zieleni trawnika wśród krzewów czy owocowych drzew. Są przy tym bardzo wygodne i praktyczne. Co roku możemy też, odrobinę zmienić ich wygląd, przez zakup nowych kolorowych poduszek. Styl mebli, powinien być jednak dostosowany do wielkości naszego ogrodu, wyposażenia oraz miejsca, w którym chcemy je postawić. Jeśli jednak decydujemy się na zakup mebli rattanowych do ogrodu, warto pamiętać, że, mimo iż są to meble bardzo trwałe, wręcz długowieczne, jedyną ich wadą jest ich niska odporność na warunki atmosferyczne a zwłaszcza na wilgoć i wysokie temperatury. Wystarczy jednak przestrzegać paru zasad by długo cieszyły nas swym naturalnym pięknem. Meble tego typu sprawdzają się najlepiej ustawione w miejscu zadaszonym. Warto też, na zakończenie sezonu poddać je konserwacji i pomalować odpowiednim impregnatem. Pamiętajmy też, że meble ogrodowe muszą być dostosowane do wielkości ogrodu i możliwości ich przechowywania przez zimę. Jest to szczególnie ważne przypadku mebli wykonanych z drewna, wikliny czy właśnie, rattanu. Wymagają one przechowywania w suchych zamkniętych pomieszczeniach. Jełki nie dysponujemy dostatecznie dużym garażem czy strychem lepiej zdecydować się na plastikowe meble do ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + dwa =