Jak zaprojektować funkcjonalny dom mieszkalny?

wpis w: Architektura | 0

Zaprojektowanie idealnego domu jednorodzinnego to zadanie architekta, któremu powierzymy ukształtowanie wyglądu naszej przyszłej inwestycji. Na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę?

Nie sztuką jest działać szybko, lecz skutecznie i podejmować mądre oraz przemyślane decyzje, których nie będziemy później żałować. Przed choćby gdybaniem, jaki projekt domu byłby dla nas właściwy powinniśmy posiąść wiedzę na temat, jaki dom będziemy wybudować na naszej działce. Pierwszymi dokumentami, z jakimi powinniśmy się zapoznać są miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. W niektórych wypadkach sprecyzowane wymagania wyeliminują niektóre z propozycji projektów domów, a niekiedy dowolność będzie wręcz ogromna. Warto wziąć pod uwagę, że projekty domów jednorodzinnych możemy zmodyfikować, aczkolwiek ma to sens w wypadku niewielkich poprawek, a nie kluczowych zmian, bowiem wówczas zmianie ulegnie wiele kwestii. Czasami istnieje szansa, że projektant sam oceni czy projekt jego autorstwa będzie zgodny ze zdobytymi przez nas dokumentami.

funkcjonalne wnetrze domu

Ogranicza nas także wielkość działki, ponieważ również w tej materii najprawdopodobniej nie dysponujemy nieograniczoną powierzchnią. Powinniśmy planować budowę w ten sposób, aby ściana naszego domu znajdowała się minimum 3-4 metry od końca naszej działki. Kolejna sprawa to sposób ustawienia domu, aby dom był nasłoneczniony. Nawet dysponując sporą działką powinniśmy wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe, ponieważ decydując się na ogromny dom możemy zwyczajnie nie dokończyć budowy z powodu braku pieniędzy. Wbrew pozorom po zakończeniu budowy będziemy zmuszeni wykonać jeszcze mnóstwo prac remontowych, które pochłoną znaczne środki. Z całą pewnością każdy inwestor zainteresowany jest rozwiązaniami zwiększającymi komfort, aczkolwiek musimy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ich ilością, ponieważ wówczas ostateczna cena wzrośnie, a my niekoniecznie na tym skorzystamy. Przy wielu wątpliwościach warto pomyśleć o gotowym projekcie szytym „na miarę”.
Projektując funkcjonalny dom mieszkalny należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeni. W małych pokojach będzie problem z ustawieniem mebli oraz swobodnym poruszanie się. Z tych samych względów należy unikać tak zwanych pokoi przejściowych, które także są bardzo niepraktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + dziewięć =