Jaki gotowy projekt domu jednorodzinnego wybrać?

wpis w: Architektura | 0

Podejmując się budowy domu jednorodzinnego cała odpowiedzialność spada na nas. Mowa tu między innymi o wyborze projektu, wykonawcy oraz innych wiążących decyzjach, które czekają nas w najbliższej przyszłości.
Przygotowywanie dokumentacji to dopiero przedsmak tego, co nas czeka, gdy nasza budowa „rozkręci” się na dobre. Przygotowując owe dokumenty będizemy musieli przedstawić już projekt architektoniczny, a w tym wypadku możemy skorzystać z gotowego projektu domu lub zamówić nowy, całkowicie absolutny i wykonany zgodnie z naszymi wytycznymi projekt. W tej publikacji skupimy się na pierwszym rozwiązaniu, które ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Niewątpliwie ważne dla każdego są kwestie ekonomiczne, a pod ich względem lepszy jest właśnie gotowy projekt. Kosztuje on już nawet od 1500 złotych, a jego maksymalny koszt w wypadku średnio skomplikowanych konstrukcji zamyka się kwotą 3-4 tysięcy złotych. Warto podkreślić, iż nie jest to absolutnie ostateczny koszt, ponieważ w grę wchodzi także znalezienie architekta, który dostosuje zakupiony projekt do indywidualnych potrzeb klienta, a jednocześnie weźmie pod uwagę działkę, na której będziemy budować. Architekt musi uwzględnić w swoich działaniach wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, panujące na działce warunki geotechniczne. Ponadto jego zadaniem jest przygotowanie planu zagospodarowania działki na mapce geodezyjnej oraz planu, dzięki któremu do naszej działki zostaną przyłączone media.
Gotowe projekty domów mieszkalnych dają także szeroką możliwość wyboru, ponieważ do dyspozycji użytkownika pozostaje kilka tysięcy projektów. Nie ulega wątpliwości, że chociaż kilka z nich powinno spełniać nasze, nawet najbardziej skomplikowane wymagania. Dla osób, którym trudno wyobrazić sobie budynek na podstawie planów istotną zaletę będzie stanowiła wizualizacja. Umożliwia ona obejrzenia projektu domu po jego ewentualnej budowie, aczkolwiek należy wziąć poprawkę na elementy wykończenia, gdyż mogą różnić się od zastosowanych przez nas rozwiązań.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych są kosztowne i tego nie ma co ukrywać, ale przecież jeśli projekt jest dobry, to warto za niego zapłacić, bo w końcu ma to być nasz wymarzony dom, racja? Jeśli zawiera jakieś funkcjonalne rozwiązania, to czemu nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 12 =