Projektowanie wnętrz – jak dobrać odpowiedni kolor wystroju do pomieszczenia?

Aranżacja wnętrz jest sztuką, która powinna bazować na estetycznym poczuciu smaku. Składa się na to nie tylko wyposażenie dekoracyjne, styl projektowania wnętrz i dodatki, ale również kolory. Odcienie ścian i odpowiedni dobór kolorów to podstawa każdego projektowania wnętrz. Aby domownicy mogli czuć się komfortowo w pomieszczeniach, ważne jest, aby kolory były przyjazne otoczeniu. Jak więc dobrać idealne kolory wystroju do każdego pokoju?

Kolory idealne do sypialni

Sypialnia jest miejscem intymnym, ale i szczególnie ważnym. Spędzamy w niej dużą część doby. Jest to pomieszczenie, które powinno sprzyjać wypoczynkowi. Ważne jest więc, aby atmosfera panująca w sypialni była przyjemna i miła. Takie standardy zostaną stworzone w momencie, kiedy zdecydujemy się na delikatne, pastelowe odcienie. Subtelne kolory nie przytłaczają osób przebywających w pomieszczeniu. Dodatkowo beż i jego odcienie sprzyjają odprężeniu i relaksowi. Podczas projektowania wnętrz sypialnianych, zrezygnuj z mocnych, soczystych kolorów ścian. Przebywanie w takich pomieszczeniach może powodować bóle głowy i rozdrażnienie.

Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie

W przypadku, jeżeli chcesz zaaranżować wnętrze małego pokoju, koniecznie wybierz jasne kolory. Nie muszą to być klasyczne odcienie beżów i brązów, ale warto postawić na pastelowe róże lub odcienie fuksji. Są to jedne z najmodniejszych kolorów, wykorzystywanych podczas projektowania wnętrz. Jasne odcienie nadają złudzenie przestronności i optycznie powiększą każde pomieszczenie. Dodatkowo pozytywnie wpływają na atmosferę, ponieważ nie przytłaczają. Większość osób czuje się bardzo dobrze w pomieszczeniach pomalowanych na takie kolory.

Ciemne odcienie dodają elegancji

Jeżeli chcesz, aby salon lub inne pomieszczenie zyskały na elegancji, warto dodać w nich ciemne akcenty. Może to być brązowa grafika na ścianie lub fototapeta z czarnym napisem. Ważne jest, aby ciemne odcienie były połączone z klasycznymi kolorami. Świetnie współgrać będzie ponadczasowe połączenie bieli i czerni w salonie.