Projektowanie wnętrz kawalerki – 3 podstawowe zasady

Kawalerka to małe mieszkanie, które charakteryzuje się niewielkim metrażem przestrzennym. Pomimo tego, poprzez odpowiednią aranżację wnętrz, można stworzyć mieszkanie, które spełniać będzie wszystkie funkcje pełnometrażowego domu. Projektowanie wnętrz kawalerki nie należy do najłatwiejszych. Aby pomóc Ci sprostać takiemu wyzwaniu zdradzamy 3 podstawowe zasady, których powinieneś się trzymać podczas aranżacji wnętrz kawalerki.

Wydziel odpowiednie przestrzenie w kawalerce

Istnieje wiele rodzajów kawalerek. Niektóre z nich posiadają salon z otwartą kuchnią, inne mają wyodrębnione dwa osobne pomieszczenia. Niestety zazwyczaj salon pełni również funkcję sypialni. Warto w takim przypadku wydzielić odrębne przestrzenie w pomieszczeniu, aby stworzyć odpowiednią atmosferę wypoczynku. Łóżko sypialniane możesz oddzielić regałem lub płytą. Dzięki temu zyskasz osobą strefę do spania. Dzięki temu wypoczynek i relaks będzie efektywniejszy. Podobnie w przypadku, kiedy potrzebujesz miejsce do pracy. Odpowiednie stanowisko wpłynie na komfort pracy. Warto więc postawić w rogu pomieszczenia biurko i regał na notatki. Kącik do pracy na pewno podniesie efektywność działań.

Postaw na jasne kolory i lustra

Kawalerkę warto optycznie powiększyć. Można tego dokonać poprzez pomalowanie ścian w jasnych kolorach. Szczególnie na topie są kolory pastelowe i odcienie beżu. Dzięki temu pomieszczenie zyska na przestronności. Jeżeli chcesz, aby było bardziej eleganckie, postaw na ciemne dodatki. Pamiętaj jednak, że jedynie dekoracje powinny być w ciemnych odcieniach. Dodatkowo wykorzystaj lustro, które możesz umieścić w salonie. Sprawi, że przestrzeń wydawać się będzie większa. Zabaw się także oświetleniem. Odpowiednio dobrane lampy wprowadzą relaksujący klimat, ale również powiększą przestrzeń kawalerki. Jednym z najnowocześniejszych systemów oświetleniowych jest oświetlenie ledowe. Świetnie sprawdzi się w nowoczesnych i małych wnętrzach. Lampki umieszczone nad łóżkiem i w okolicach sufitu sprawi, że kawalerka będzie przytulna i klimatyczna.