Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim

Projektowanie wnętrz to nie lada wyzwanie. Na rynku jest ogromny wybór mebli, kolorów farb i dodatków do wnętrz. Można dostać oczopląsu przeglądając oferty sklepów. Jeżeli zależy nam, aby wnętrze było spójne i ładne należy zdecydować się na określony styl wnętrza. Od pewnego czasu we wnętrzach króluje styl skandynawski. Nic dziwnego, wnętrza zaprojektowane i urządzone w tym stylu są naturalne, przyjazne, uniwersalne i piękne.

Styl skandynawski charakteryzuje się głównie harmonią, naturalnością oraz surowością i funkcjonalnością. Dzięki swojej uniwersalności, pasuje on do niemal każdego pomieszczenia. Długie zimy i brak słońca sprawiły, że mieszkańcy skandynawskich rejonów chcieli zatrzymać we wnętrzu jak najwięcej światła. Stąd wynikają kolory, które odbijają światło czy duża ilość oświetlenia we wnętrzu.

Kolor we wnętrzach skandynawskich

Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim wiąże się z doborem odpowiednich kolorów. W tym stylu królują jasne barwy, głównie biel i różne jej odcienie. W skandynawskim wnętrzu biel występuje nie tylko na ścianach, ale również meble występują w tym kolorze. Skandynawska biel chętnie łączy się z szarością i odcieniami niebieskiego. Tak dobrane kolory dają efekt świeżości, czystości oraz optycznie powiększają wnętrze.

Materiały

Skandynawskie wnętrze uwielbia naturalność. Dominują w nim naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna, len czy wiklina. Drewniane podłogi czy meble pięknie komponują się z resztą wnętrza w stanie surowym, ale można również pomalować je na biało. Dużą popularnością cieszą się również meble wykonywane z palet. Idealnie pasują do naturalnego i funkcjonalnego skandynawskiego wnętrza.

Oświetlenie wnętrza

Odpowiednie oświetlenie skandynawskiego wnętrza jest niezwykle ważne. W projektowanym wnętrzu nie może zabraknąć prostych lamp i naturalnych świec. Idealne też będzie duże okno z jasnymi zasłonami. W doborze odpowiednich lamp ważna jest prostota. Im „prostsza” i bardziej surowa lampa tym bardziej pasuje do wnętrza.

Jakie dodatki we wnętrzach skandynawskich

Podczas projektowania wnętrz skandynawskich należy pamiętać, że wnętrza te nie mają na celu podkreślania statusu majątkowego czy epatowania luksusem. Zamiast nadmiaru niepotrzebnych bibelotów znajdziemy kolorowe pledy, ozdobne poduszki, kaflowe piece czy ramki na zdjęcia. Wszystko po to, aby wnętrze było przytulne, przyjazne i ciepłe.

Podsumowując, projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim związane jest z nadaniem wnętrzu dużej ilości światła, bieli oraz naturalności. Skandynawskie wnętrze jest bardzo uniwersalne, wystarczy zmiana dodatków, aby móc w dużym stopniu odmienić wystrój.